חידוש דק

חידוש דק

Published by

Posted on August 21, 2017

דק לא יחזיק לעולמי עולמים

אם נראה לכם שברגע שהתקנתם דק אתם תוכלו לנטוש אותו ולעזוב אותו ללא תחזוקה אתם טועים. אמנם דקים סינטטיים אינם דורשים תחזוקה כמעט בכלל אך בכל מה שקשור לדקים הטבעיים שישראלים אובים, דקים מעץ, אתם צריכים להיות קשובים לדק ולחדש אותו שצריך. חידוש דק הוא לא תהליך מסובך מידי אך הוא דורש מכם לפנות זמן והרבה רצון ונחישות כדי להקנות לו את הצבע והברק שיהיה לו לפני זה. אם התקנתם דק במטרה להשרות אווירה טבעית ויוקרתית בגינה שלכם, אם לא תבצעו חידוש דק תקבלו תוצאה הפוכה לחלוטין: גינה אפורה ולא מעוצבת שהרצפה שלה היא דק ישן ולא מטופח.

איך מבצעים חידוש דק?

  • כל דק צריך לקבל את היחס הספציפי שלו. יש כל כך הרבה סוגי עצים החל מעת אורן ועד עץ איפאה ולכן חשוב מאוד להבין מה העץ דורש, אלו חומרים אפשריים לחידוש שלו ומאלו חשוב להימנע. בכל מקרה חידוש דק תמיד חייב להתחיל בטאטוא שלו. חשוב לטאטא היטב את כל הדק כדי שברגע שנמרח עליו חומרים שונים כמו שמן דק או מים הלכלוך לא יפריע לנו. אפשר להשתמש בשואב אבק עם מרשת או מטאטא אך בכל מקרה השפשוף של העץ חייב להיות חזק.
  • אחרי שטאטאתם את כל שטח הדק הגיע הזמן לשטוף אותו. השטיפה חייבת להיות איכותית כדי שהניקיון שלו יהיה יסודי ומוחלט. חשוב מאוד לנקות את כל פני הדק כולל את החיבורים ואם מדובר בשטח גדול לקרוא לחבר או בן משפחה שיגיע לעזור.

שמן דק מותאם לסוג הדק

אחרי שהדק כבר נראה טוב יותר הגיע החלק הכי חשוב: מריחת החומרים המשמרים. בדרך כלל לכל דק יש את שמן הדק שמתאים לו והוא זה שנותן לנו את האפשרות לחדש אותו ולהקנות לו מראה חדש. מומלץ להשתמש ברולר לביצוע המשימה כך שהיא תהיה חלקה יותר. את הרולר טובלים בשמן ועוברים על כל חלק בדק. השמן חייב להיספג עמוק בתוך העץ ולכן צריך להפעיל כוח ולבצע מריחה יסודית. לאחר מכן אפשר להוסיף שכבה נוספת של שימור, בהתאם להוראות היצרן, ולתת לדק להתייבש בי לדרוך עליו לפחות 48 שעות.